Ikona strzałka
Powrót do bloga

AWS re:Invent 2019 – Podsumowanie

Łukasz Dorosz
Łukasz Dorosz
11/12/2019

Jak co roku o tej porze, miała miejsce konferencja organizowana przez Amazon Web Services, AWS re:Invent.

Wydarzenie, które w tym roku ściągnęło do Las Vegas ponad 65 tysięcy uczestników, pełne było różnych ciekawych atrakcji i niesamowitych informacji.

W trakcie tych 5 dni (01-06.12) do wyboru była ogromna ilość sesji technicznych, oraz inne aktywności jak workshopy, konkursy oraz możliwość zdawania egzaminów certyfikacyjnych.

Jednym z tych najważniejszych punktów programu, to oczywiście Keynote’y  Andy Jassy (CEO AWS), oraz Verner Vogels (CTO Amazon).  W trakcie tych wystąpień ogłaszanych jest zazwyczaj najwięcej nowości.

Ja w tym roku po raz pierwszy miałem okazje oglądać te prezentacje nie sprzed ekranu swojego komputera, ale 3-go rzędu tuż naprzeciwko ?

 

Pozwól zatem, że podzielę się z Tobą moim krótkim podsumowaniem oraz wnioskami.

 

AWS wciąż numerem 1 na świecie

Patrząc na podział rynku, wciąż i zapewne jeszcze przez bardzo długo AWS będzie tym numerem 1. Oczywiście celowo w tytule dodałem na świecie, gdyż ten podział jest różny na różnych rynkach. 

W każdym razie, AWS posiada na dziś 47,80% rynku jeśli chodzi o segment IaaS (Infrastructure as a Service) i po raz 9-ty rok z rzędu określony przez Gartnera liderem IaaS. 

Mimo, że ta przewaga pomału topnieje, bo przecież są też inni dostawcy. Jednak nie maleje tak bardzo, jakby się niektórym wydawało. W poście sprzed roku udział rynku był na poziomie 51,80%, czyli przez rok stopniał raptem o 4%.

Warto jednak pamiętać, że sam udział chmury globalnie jest wciąż na bardzo wczesnym stadium. Na chwilę obecną raptem 3% wydatków IT przeznaczanych jest na chmurę.

Dużo zatem czeka nas jeszcze w perspektywie następnych lat. Wiele firm, jeszcze jest na etapie rozważania, czy chmura jest tym, co może dać im wartość. Patrząc po rozwoju i możliwościach jakie oferuje, należy się spodziewać, że podział będzie wydatków na IT będzie ulegał zmianie.

 

Machine Learning, Machine Learning everywhere

Jeśli miałbym określić hasło przewodnie w tym roku, to machine learning będzie właśnie tym. 

Andy Jassy w swojej prezentacji, ogłosił sporo różnych nowości. W sumie, w porównaniu z prezentacją Vernera, to był praktycznie jedyny keynote, który coś ogłaszał.

W obszarze IaaS pojawiły się między innymi nowe generacje maszyn napędzane procesorami AWS Graviton2. Dodane zostało trochę usprawnień związanych z sieciami i ich łączeniem ze sobą jak np. Ingres Routing w VPC czy inter-region peering w Transit Gateway’u.

Jednak najwięcej czasu Andy poświęcił rozwiązaniom, które pozwalają budować, bądź są oparte o machine learning. Amazon SageMaker, usługa pozwalająca trenować modele ML, z roku na rok wzbogacana jest o kolejne “ficzery”. 

 

Tym razem powstało swego rodzaju IDE (Integrated development Enviromnet,) dla machine learning (ML) – Amazon SageMaker Studio. Usługa ta pozwala zarządzać całym workflow-em machine learning z jednego miejsca. Opierając się o kilka innych usług, które również zostały przedstawione w trakcie tego wystąpienia:

Poza tym wszystkim co wokół SageMaker, Andy ogłosił nową usługę Amazon Fraud Decetor (w tej chwili w preview), która będzie pozwalać bez większej znajomości machine learning budować rozwiązania do monitoringu i wykrywania potencjalnych oszustw finansowych. 

Innym ciekawym serwisem (również na razie w Preview) jest Amazon CodeGuru usługa, która z wykorzystaniem ML będzie automatycznie przeglądać kod aplikacji i wskazywać potencjalne problemy bądź miejsca, których wykonanie będzie wymagała nadmiernych zasobów. Chodzi o możliwości optymalizacji kodu pod kątem wydajności i zapotrzebowania na moc. 

Czy i jak dokładnie będzie to działać w praktyce, czas pokaże. Choć dobrze wiemy, jak to jest gdy aplikacja działa “wolno”. Zawsze łatwiej dołożyć mocy niż szukać optymalizacji w kodzie ? 

Andy pokazał, że na ich przykładzie udało im się uzyskać sporą optymalizację zasobów korzystając z tej usługi. 

Amazon Kendra to kolejna usługa, która z korzystając ML potrafi przeszukiwać dane kontekstowo. Może mieć to świetne zastosowanie w aplikacjach które przetwarzają pytania użytkowników i ze “zrozumieniem” mają wiedzieć czego on szuka i zwrócić właściwe informacje. 

 

Chmura jeszcze bliżej Ciebie

Rok temu na re:Invent, ogłoszony został AWS Outpost, czyli rozwiązanie hardware, które pozwala mieć AWS we własnej serwerowni. Jednak dopiero w tym roku usługa realnie ujrzała swiatło dzienne. Można już zamawić sobie AWS Outpost (niestety jeszcze nie do Polski) i “rozciągnąć” chmurę AWS.

Obecnie w ramach Outpost można uruchamiać wirtualne maszyny (Amazon EC2), wraz z dyskami EBS. Konfigurować sieć Virtual Private Cloud czy środowiska kontenerowe oparte na Amazon ECS i EKS. Z czasem będą dodawane kolejne usługi, jak np bazy danych Amazon RDS.

Drugim takim rozwiązaniem, które ma być bliżej nas, a bardziej bliżej naszych klientów to AWS Local Zones.

Jest to swego rodzaju nowy typ lokalizacji, przeznaczony dla aplikacji, które wymagają bardzo małych opóźnień. Local Zony będę budowane w dużych miastach i bedą oferowały usługi compute (EC2), storage (Amazon FSx) i sieciowe (Application Load Balancer i VPC). W tej chwili pierwsza taka zona dostępna jest w Los Angeles

 

Kontenery, ale bardziej serverless

Do tej pory, jeśli zdarzyło Ci się wyglądać dalej, poza wirtualne maszyny i Infrastructure as a Service, to zapewne udało Ci się zaobserwować dwa trochę rywalizujące kierunki. Jeden tych, którzy budują aplikacje kontenerach, stawianych często na różnych klastrach maszyn, usługach orkiestrujących tymi środowiskami jak ECS, Kubernetes itp. 

Drugi kierunek tych, którzy mówią, że trzeba już iść krok dalej i budować aplikacje w koncpecji serverless, korzystając z usług dostarczanych przez dostawców.

AWS od dłuższego czasu, widać, że zwraca się dość mocno w tym kierunku, aby zdjąć ze swoich klientów zarządzanie serwerami. Jest oczywiście masa usług, z których korzystając nie zarządzamy maszynami.  Jednak, gdy stawiało się aplikację w kontenerach, to zawsze gdzieś te maszyny się pojawiały. 

Na początku było Amazon ECS, usługa do zarządzania, środowiskami kontenerowymi, gdzie w klastrze stawiało się normalne wirtualne maszyny. Potem jednak pojawiło się coś, co nazywa AWS Fargate, klaster w którym nie ma serwerów, a jest to swego rodzaju wirtualny byt, na którym odpala się kontenery.

Potem doszła usługa Kubernetes – Amazon EKS, gdzie część tzw. Master nodów, była w ramach usługi, jednak worker nody nadal instalował i konfigurował klient. Aż do teraz…

.. kiedy Andy w swojej sesji ogłosił, że w Amazon Fargate, jest również dostępny w EKS

Myślę, że to taki drugi istotny element za tematami ML jaki był poruszany na re:Invent. Andy Jassy, a potem w sesji Vernera był kwant czasu poświęcony właśnie EKS w wariańcie Fargate.

W tym momencie możemy postawić infrastrukturę dla Kubernetes, w której nie mamy potrzeby zarządzać żadnymi serwerami wirtualnymi.

Drugą ogromną zaletą jest wieksza elastyczność skalowania. Porównując statystyki dla klasycznego wariantu na maszynach EC2 i Fargate, w tym drugim osiągamy lepszą elastyczność. Środowisko szybciej się skaluje utrzymując w ten sposób wysoką wydajność, oraz może być optymalniejsze kosztowo.

 

Na zakończenie

Dla mnie tegoroczny re:Invent był pod hasłem Machine Learning i Kontenery. W trakcie samej konferencji poruszana była oczywiścia masa innych ciekawych tematów – katalog sesji i prezentacji znajdziesz na kanale YouTube AWS. Oczywiście pojawiła się masa innych nowości, które specjalnie dla Ciebie, zbieraliśmy z Przemkiem jeszcze przed re:Invent. Wszystkie znajdziesz TUTAJ

re:CAP

Zapraszam Cię też, na AWS re:Invent re:CAP, spotkanie ONLINE w ramach społeczności AWS User Group PL. Będziemy tam omawiać właśnie wszystkie nowości z AWS re:Invent 2019.

 

Ciekaw też jestem, co Tobie najbardziej podobało się w tegorocznycm re:Invent i nowościach, które zostały ogłoszone. Podrzuć swoje wnioski w komentarzu lub napisz do mnie.

 

I jeszcze jedno…

Oglądając prezentację zarówno Andy’ego jak i Vernera, nasunął mi się pewień wniosek. AWS jest leaderem i wyznacza w pewnych obszarach kierunki, za którymi potem inni podążaja.

Dlaczego się tak dzieje?

Być może dlatego, że mają amazon.com….

Duża część rozwiązań, które budują poza tym, że są efektem potrzeby klientów, są również potrzebą ich samych. Mając tak duży biznes jakim jest amazon.com, sami są źródłem różnych potrzeb/pomysłów, które mogą zaadresować nowymi rozwiązaniami. Jednoczęsnie mają poligon, na którym te nowe pomysły i rozwiązania mogą wdrażać. Cheers ?

 

AKTUALNOŚCI
13/06/20232 min.
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
14/02/20232 min
Chmurowisko łączy się z Software Mind

Przed nami nowy rozdział! Chmurowisko dokonało połączenia z polskim Software Mind – firmą, która od 20 lat tworzy rozwiązania przyczyniające się do sukcesu organizacji z całego świata…

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
09/11/20225 min
Migracja systemu Dynamic Precision do Oracle Cloud

Grupa Dynamic Precision podjęła decyzję o unowocześnieniu swojej infrastruktury. Razem z Oracle Polska prowadzimy migrację aplikacji firmy do chmury OCI.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
Grafika przedstawiająca chmuręGrafika przedstawiająca chmurę

Zapisz się do naszego newslettera i
bądź z chmurami na bieżąco!

Zostaw nam swój e–mail a co miesiąc dostaniesz spis najważniejszych nowości
z chmur Azure, AWS i GCP, z krótkimi opisami i linkami.