Ikona strzałka
Powrót do bloga

10 Rzeczy, Które Ma Aruba Cloud, A Których Nie Mają Inni Dostawcy Chmury, Których Używałem

Mirek Burnejko
Mirek Burnejko
13/10/2017

Zanim zacznę, to powiem Ci, że będę pokazywał Aruba Cloud na żywo. Zapisz się.

Bardzo lubię, gdy na naszym, polskim rynku pojawiają się nowe firmy. Szczególnie, gdy są to dostawcy chmury publicznej z innych krajów, wierząc w potencjał polskich firm.

Tak stało się i teraz. Aruba Cloud mocno zaznaczyła się na polskim rynku, szczególnie kilka chwil temu ogłaszając polskie Data Center dla swoich usług cloud computing.

Polski region

Jedna rzecz, która mocno otwiera oczy jest powstanie regionu w Polsce. Mega zaskakujący krok, jednak bardzo potrzebny naszemu rynkowi. Inni duzi (nie tylko najwięksi gracze) stawiają na zachodnie rynki, z małymi wyjątkami (np. OVH, które też występuje w Polsce). Aruba Cloud widzi potencjał… i bardzo dobrze, bo kto wcześniej zacznie budować tu swoje usługi, ten szybciej zdobędzie ciekawe projekty.

Z ciekawostek: do nowego centrum danych DC w Warszawie Aruba Cloud wrzuciła najnowsze procesory Intel z rodziny Smart – E5-2650Lv4 i dla rodziny PRO – Dual Socket E5-2683v4. Wszystko na SSD!

2. Technologia VMware

Tworząc rozwiązanie Cloud Server Smart otrzymujemy informację, że usług będą znajdywały się na technologii VMware. O dziwo jest to ciągle jeden z ważnych powodów decyzji przy migracjach do chmury. Ale to jeszcze nic…

pasted image 0 1

3. Możliwość wyboru hypervisora

Wybierając rozwiązania z grupy Cloud Server Pro mamy dostęp do kilku środowisk hypervisora. Jest to niespotykane na rynku dostawców chmury publicznej. Mamy do dyspozycji VMWare i Hyper-V oraz… Hyper-V w wersji limited (nie ma gwarancji czasu CPU i mniejsza wydajność). Cudownie, że można mieć taki wybór.

pasted image 0 4

4. Koszt od 4 PLN miesięcznie

Gdy otrzymałem kupon rabatowy na 8 PLN or Aruba Cloud, pomyślałem, że to żart. Co ja z tym zrobię? Otóż… postawię 2 VMki na cały miesiąc! 4 PLN. Tyle kosztuje najtańsza wirtualna maszyna. Ceny są DOŚĆ małe, a maszyny wydajne!

pasted image 0 8

5. Cloud Backup od 6 PLN

Dodatkowo mamy dostęp do agentowego backupu, który jest częścią Aruba Cloud i dostępny jest jako usług od 6 PLN. Ilość wspieranych agentów jest też imponująca:

  • Windows Agent (2003/R2, 2008/R2, 2012/R2) z VSS oraz wsparcie “Bare Metal”
  • Linux Agent (Redhat, Centos, Suse, Debian, Ubuntu)
  • AIX Agent
  • SUN Solaris Agent
  • Oracle Database Agent
  • MSSQL Database Agent
  • MS Exchange Agent
  • MS Sharepoint Agent
  • MS Cluster Agent

pasted image 0 7

6. Specyfikacja wielkości wirtualnej maszyny

Duzi dostawcy (nie wszyscy) posiadają wielkości wirtualnych maszyn w modelu “koszulkowym”. Wybieramy odpowiednią wielkość, ale nie możemy wybrać opcji pośrednich. Czasami jest to dobre. Czasami złe. W Aruba Cloud mam możliwość dowolnego wybrania wielkości wirtualnej maszyny.

pasted image 0 5

7. Private Cloud w Public Cloud

Jak wiecie nie jestem fanem chmur prywatnych. Jestem natomiast fanem dedykowanych środowisk z chmurze publicznej, gdzie mamy gwarancję otrzymania własnych zasobów i dodatkowy software od dostawcy. Tak jest w Aruba Cloud. Wybieramy wielkość naszego środowiska i dodatkowo otrzymujemy dostęp do dedykowanego oprogramowania VMware vCloud Director! Poezja!

Acha. Zapomniałbym. 1 vCore to 1 fizyczny CPU. W przypadku PRO 2 vCore to 1 fizyczny CPU!

pasted image 0 6

8. Cloud Storage z interfejsem S3

Projektując aplikacje chcemy, aby pliki statyczne nie były umieszczone na standardowych dyskach, ale na storage obiektowym. Powód: wydajność, dostępność, łatwość użycia. Standardem stało się API S3 dostępne po https. Aruba Cloud ma to też w swojej ofercie w cenach nie odbiegających od czołówki!

pasted image 0 2

9. DNS Service

Ciekawym zaskoczeniem była dostępność usług DNS i możliwości rejestracji domen internetowych, w tym domeny .cloud, której to Aruba Cloud jest “właścicielem”. Ma miano gTLD.

pasted image 0 3

10. User-Friendly portal

No i najważniejsze. Otworzyłem dokumentację na koniec testów. Wszystko jest banalnie proste, a co mnie zaciekawiło najbardziej, każde z pól jest bardzo przyjemnie opisane. Dzięki temu, nawet najbardziej zaawansowane konfiguracje są proste w konfiguracji. APEL do innych dostawców: kopiujcie TO!

Nie wiem kiedy to czytasz, ale za chwilę (bądź już – gdy czytasz to trochę później niż piszę) startuje panel w wersji PL.

pasted image 0

Podsumowanie

Spodziewałem się prostej usługi, a dostałem masę ciekawych opcji, ze wsparciem Polski, z intuicyjnym interfejsem! Jestem pod wielkim wrażeniem i jestem ciekaw jak nasz rynek przyjmie usługi Aruba Cloud.

UWAGA! Zobacz Aruba Cloud na żywo w naszym webinarze. 100 pierwszych uczestników dostanie kod Aruba Cloud na wartość 50 PLN na usługi PRO!

AKTUALNOŚCI
13/06/20232 min.
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
14/02/20232 min
Chmurowisko łączy się z Software Mind

Przed nami nowy rozdział! Chmurowisko dokonało połączenia z polskim Software Mind – firmą, która od 20 lat tworzy rozwiązania przyczyniające się do sukcesu organizacji z całego świata…

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
09/11/20225 min
Migracja systemu Dynamic Precision do Oracle Cloud

Grupa Dynamic Precision podjęła decyzję o unowocześnieniu swojej infrastruktury. Razem z Oracle Polska prowadzimy migrację aplikacji firmy do chmury OCI.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
Grafika przedstawiająca chmuręGrafika przedstawiająca chmurę

Zapisz się do naszego newslettera i
bądź z chmurami na bieżąco!

Zostaw nam swój e–mail a co miesiąc dostaniesz spis najważniejszych nowości
z chmur Azure, AWS i GCP, z krótkimi opisami i linkami.