Strona Główna / Blog

Aktualne Projekty Chmurowiska – Luty 2018

Damian Mazurek

Damian Mazurek

CTO w Chmurowisko. Jestem architektem pracującym z .NET, Node.JS i Microsoft Azure. Specjalizuję się w budowaniu globalnie rozproszonych aplikacji oraz rozwiazań IoT. W Chmurowisku odpowiadam za projekty związane z tworzeniem rozwiązań dla naszych klientów z wykorzystaniem rozwiązań PaaS oraz FaaS. Skontaktuj się z nim pisząc na ten adres.

Opowiem Ci dzisiaj o trzech ciekawych projektach, nad którymi obecnie pracujemy w Chmurowisku. Postanowiłem, iż będzie to comiesięczny zwyczaj dzielenia się z Tobą naszymi doświadczeniami, aby stale przekazywać Ci dawkę wartości i cennych inspiracji.

Case 1 – Czyli 10,000,000  Komunikatów / Sek

Zespół z globalnej firmy zgłosił się do nas z wyzwaniem przeskalowania swojego systemu 1000 razy. Szybko bowiem zrozumiał, że ich aktualna architektura uniemożliwia im realizację tego założenia. Dodatkowo pojawiło się wymaganie biznesowe możliwości uruchomienia systemu w Microsoft Azure jak też on-premises.

Po (dłuższej) chwili zastanowienia nasza dzielna ekipa ruszyła do prac. Na wspólnych warsztatach z klientem zaprojektowaliśmy przenośny system z wykorzystaniem Apache Kafka i Kubernetes mogący obsłużyć 10,000,000 komunikatów na sekundę i dodatkowo – pozwalający na łatwą integrację z dowolnymi rozszerzeniem tworzonymi przez dostawców zewnętrznych.

Case 2 – PAAS i Serverless w Przemyśle

Globalna firma wdrożyła system działający on-premises zbierający duże ilości danych na temat ich urządzeń zainstalowanych na specyficznym rodzaju maszyn przemysłowych.

Niestety sposób analizy danych, ich przetwarzania oraz prezentacji wyników powodował niezadowolenie odbiorców i użytkowników.

W jedynym słusznym celu stałego podnoszenia jakości świadczonych usług, klient zwrócił się do nas z prośbą o zaprojektowanie rozwiązania opartego o Azure, które zaadresuje ich nowe wymagania. Dzięki zastosowaniu architektury lambda i podejścia domenowego zaprojektowaliśmy system potrafiący spełniać stale rosnące oczekiwania. Wykorzystaliśmy do tego Azure Event Hub, Azure Stream Analytics, Azure Functions, Azure Time Series Insight i Azure Data Lake.

W założeniu cały projekt miał być również łatwy w realizacji z przyczyny ograniczonych zasobów deweloperskich. Spowodowało to mocne ukierunkowanie w stronę usług PaaS i rozwiązania serverless. Dodatkowo Chmurowisko wspiera klienta w wykonaniu MVP i dalszym rozwoju systemu (również w modelu pair-programming).

Case 3 – Enterprise Cloud Environment 

Zespół z polskiego oddziału globalnej firmy transportowej zadecydował, że nadszedł właściwy czas, aby wejść w chmurę publiczną (brawo!). Oraz poprosił nas o pomoc w tym temacie (również brawo!). Chciał, abyśmy wspólnie wypracowali strategię migracji ich istniejących systemów oraz stworzyli standardy pracy z Microsoft Azure w rejonach zarządzania subskrypcjami, architektury aplikacji, sieci, storage, maszyn wirtualnych, dostępów, bezpieczeństwa, billingów oraz automatyzacji. Tematów jaki widać jest dużo, wszystkie bardzo ciekawe, a w naszej nomenklaturze całość spinamy pojęciem Enterprise Cloud Environment.

Wspólna praca w modelu warsztatowym, indywidualnie dobrane cykle szkoleń (to bardzo ważne) oraz intensywne prace implementacyjne pozwalają nam w pełni zaadresować wymagania klienta.

Co Dalej?

Pracujemy nad tym, aby powyższe projekty opisać już bardziej szczegółowo jako case study pojawiające się w mediach Chmurowiska. To czasochłonny proces, ale mam wielką nadzieję, że ostateczne publikacje przyniosą Tobie oraz innym dużo wartości i motywacji, aby odważniej sięgać do mocy tkwiących w chmurze obliczeniowej.

Co sprawi nam dużą radość? Możliwość napisania podobnego wpisu właśnie o TWOJEJ firmie realizującej projekt w chmurze publicznej. Do zobaczenia!

To najbardziej pożądana umiejętność na rynku w 2020 roku!

Jak zostać Azure Data Engineer? WEBINAR

Dołącz do listy mailingowej!

Dołącz do naszego newslettera

Staramy się wysyłać tylko wartościowe informacje, np. co miesiąc dostaniesz spis najważniejszych nowości z chmur Azure, AWS i GCP, z krótkimi opisami i linkami.