Ikona strzałka
Powrót do bloga

Aktualne Projekty Chmurowiska – Kwiecień 2018

Damian Mazurek
Damian Mazurek
07/05/2018

Witaj w kwietniowej odsłonie podsumowania arcyciekawych projektów, nad którymi obecnie współpracujemy z naszymi klientami i partnerami. Sprawdź, co dzisiaj w chmurze piszczy.

Projekt 1 – Enterprise Cloud Environment (ECE)

Polska, rok 2018. Pewna duża spółka medialna zgłasza się do nas z prośbą o pomoc. Zadanie? Bardzo ambitne. Przenieść wszystkie systemy do chmury Microsoft Azure.

Przeszkody? Liczne. Klient korzysta z wielu przestarzałych technologii lub rozwiązań pudełkowych. Większość systemów nie była aktualizowana od wdrożenia, przez co stos technologiczny zatrzymał się na etapie oddania go na produkcję. Dodatkowe utrudnienie stanowi fakt, że klient nie dysponuje wolnymi developerami, którzy mogliby przyspieszyć proces migracji.

Jednak podejmujemy rękawicę.

Projekt realizujemy w podejściu serverless z wykorzystaniem Azure Functions i Azure Logic Apps. Pozwala nam to na wysunięcie na pierwszy plan architektów systemowych, którzy, nie pisząc ani linijki kodu, byli w stanie stworzyć zaawansowane przepływy danych oraz operacje na plikach.

Dodatkowo w procesie ECE przygotowaliśmy standardy nazewnictwa zasobów chmurowych, polityki bezpieczeństwa, architekturę sieci i storage’u oraz zaplanowaliśmy architekturę migracji zasobów w modelu IaaS.

Projekt 2 – System Przetwarzania Danych dla Lig Sportowych

Wyjeżdżamy za granice naszego kraju, ponieważ jest to jeden z projektów, który realizujemy… poza Polską!

Nasz kolejny temat związany jest z przetwarzaniem olbrzymiej ilości danych pochodzących od uczestników rozmaitych turniejów sportowych.

Dzięki wykorzystaniu architektury Lambda oraz usług PaaS Microsoft Azure, opracowaliśmy architekturę systemu pozwalającą na swobodne przeliczanie wielkiej ilości danych oraz aktualizację wyników online dla użytkowników. Z racji integracji z już istniejącymi systemami, do procesu podeszliśmy inkrementacyjnie, powoli rozszerzając zakres funkcjonalności realizowanej przez nową architekturę.

Projekt 3 – Drugi Etap Systemu Przetwarzania Danych z Big Data

W mijających tygodniach rozpoczęliśmy również prace nad przetwarzaniem wsadowym olbrzymiej ilości danych w systemach klienta z wykorzystaniem Data Lake w Azure.

Ten projekt zakłada uruchamianie okresowe jobów obliczeniowych, które będą w stanie przeliczyć >100 TB danych i wytworzyć z nich informacje, które przyniosą wartość użytkownikowi końcowemu.

Projekt 4 – Akademia Architektów Azure w Firmie Logistycznej

Celem Chmurowiska jest nie tylko pomaganie w popularyzacji i wdrażaniu rozwiązań chmurowych, ale i dzielenie się wiedzą i doświadczeniem w tym zakresie.

Kolejnym projektem, który realizowaliśmy w tym miesiącu, jest cykl warsztatów, którego celem było stworzenie centrum kompetencji chmurowych w znanej firmie logistycznej. Ale to nie były zwykłe warsztaty!

Zajęcia podzieliliśmy na 5 intensywnych, turbodoładowanych wiedzą tygodni, w trakcie których uczestnicy zdobywali praktyczne umiejętności z zakresu pracy z Azure oraz projektowania aplikacji przeznaczonych do działania w chmurze.

Projekt 5 – Szybki Strzał z AWS Elastic Container Service

Szybki strzał to szczególny rodzaj projektów. Dzielimy go na trzy zasadnicze etapy:

  1. Indywidualna analiza rozwiązania klienta.
  2. Identyfikacja znaleziska (mówimy Ci, co nie gra i co zrobić, aby zagrało).
  3. Szkolenie zespołu klienta w kontekście analizy i identyfikacji obszarów do poprawy.

Szybki strzał jest błyskawicznym projektem naprawczym. Tak szybkim, że zanim zdążyłeś przeczytać ten artykuł, my za pomocą tej metodologii zdążyliśmy pomóc jednemu z naszych klientów uruchomić kilka rozwiązań produkcyjnych opartych o kontenery w usłudze Amazon Elastic Container Service (ECS).

Co Dalej?

W tej chwili pracujemy nad tym, aby powyższe projekty przekuć w bardziej szczegółowe studia przypadku dostępne w różnych kanałach komunikacji Chmurowiska. To czasochłonny proces, ale mam wielką nadzieję, że te publikacje przyniosą Tobie oraz innym dużo korzyści i dadzą motywację, aby odważniej czerpać z potencjału chmury obliczeniowej.

A co sprawi NAM olbrzymią radość? Możliwość dodania podobnego wpisu właśnie o TWOJEJ firmie realizującej projekt w chmurze publicznej.

Do zobaczenia!

 

AKTUALNOŚCI
13/06/20232 min.
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
14/02/20232 min
Chmurowisko łączy się z Software Mind

Przed nami nowy rozdział! Chmurowisko dokonało połączenia z polskim Software Mind – firmą, która od 20 lat tworzy rozwiązania przyczyniające się do sukcesu organizacji z całego świata…

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
09/11/20225 min
Migracja systemu Dynamic Precision do Oracle Cloud

Grupa Dynamic Precision podjęła decyzję o unowocześnieniu swojej infrastruktury. Razem z Oracle Polska prowadzimy migrację aplikacji firmy do chmury OCI.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
Grafika przedstawiająca chmuręGrafika przedstawiająca chmurę

Zapisz się do naszego newslettera i
bądź z chmurami na bieżąco!

Zostaw nam swój e–mail a co miesiąc dostaniesz spis najważniejszych nowości
z chmur Azure, AWS i GCP, z krótkimi opisami i linkami.