Ikona strzałka
Powrót do bloga

10 speed projektów w Oracle Cloud

Mirek Burnejko
Mirek Burnejko
11/03/2016

10 speed projektów 2

Cyfrowa transformacja. Rozsadzenie branży od środka. Niespotykana innowacja. To ambitne projekty, do których realizacji pali się każdy spec od chmury. Jednak większość firm na obecnym etapie wcielania rozwiązań chmurowych wciąż jest nieco wstrzemięźliwa. Nie oznacza to, że masz się poddać. Planuj, testuj, kombinuj, powiększaj swoją wiedzę i kontakty zawodowe, bo nigdy nie wiadomo kiedy w twojej skrzynce mailowej pojawi się wiadomość o treści „Dobra, wchodzimy, bo inaczej będzie źle”. W międzyczasie zaś sięgaj po owoce wiszące niżej. Rób SPEED PROJEKTY, które zajmują połowę czasu takich samych wdrożeń on-premise. Gotów? Czas, start!

speed projekt 01
Czas wdrożenia: kilka dni.

Co zostało wdrożone (usługi Oracle): Content and Process Cloud (moduł Documents).

Big idea, poprzez którą pokazujesz biznesową wartość speed projektu: Masz jakieś plany na najbliższy długi weekend? Jakiś wypad za miasto? Odwiedziny u rodziny? Pomyśl raz jeszcze. Jeffrey Fox w swojej książce o wybitnych handlowcach radził, by raz na jakiś czas przyjść do pracy godzinę wcześniej niż inni, a tę ekstra godzinę przeznaczyć na spokojną pracę. Wbrew pozorom, ma to sens. No bo dzwonisz do klienta, zmotywowany i w ogóle, a słuchawkę podnosi… ktoś równie zmotywowany i fachowy, który również odżałował godzinę i pojawił się wcześniej. Rozmowa i transakcja przebiegają w świetnej atmosferze.

Przenieśmy to teraz na chmurę. Najszybszym (przynajmniej na tej liście) projektem jest wdrożenie Documents Cloud, centralnego repozytorium dokumentów cyfrowych z całej działalności firmy, dostępnego online i zsynchronizowanego z dokumentami na urządzeniach pracowników. W kilka dni ustawisz strukturę i przypiszesz właścicieli do poszczególnych katalogów i/lub dokumentów. Team, który się zgłosi do tego zajęcia, składa się z takich samych pasjonatów jak ty, więc prace idą wyśmienicie. Po długim weekendzie, gdy wróci reszta pracowników, znajdą oni nowe narzędzie ułatwiające pracę, gotowe i bez zamieszania wdrożeniowego. Przystąpią więc do przenoszenia swoich dokumentów z innym niż zwykle, pozytywnym nastawieniem. Po firmie pójdzie wiadomość, że ta chmura faktycznie jest przyjazna, a ty jesteś gościem/gościówą, która robi dobrą robotę.

Firma przykładowa, w której wykonano wdrożenie w wyznaczonym czasie: TEAM Informatics to firma wdrożeniowa. 70 konsultantów w czterech biurach na świecie (Australia, Nowa Zelandia, USA, Chorwacja) pracuje na bazie 55 tys. dokumentów.

 

speed projekt 02
Czas: 3 tygodnie.

Co: CX Cloud.

Big idea: Uporządkowanie danych o klientach nie jest projektem, który ma wysoki priorytet w dziale sprzedaży. To codzienne działania, pozyskiwanie i obsługa klientów, przynoszą konkretne zapytania ofertowe, transakcje i korporacyjny prestiż. Kadra kierownicza też może się krzywić, że proponujesz kolejny raport, na przeczytanie którego muszą znaleźć czas. Ale tak naprawdę, to cieszą z tego raportu – bo dzięki niemu wiedzą co się dzieje na danym odcinku kontaktów z klientami bez śledzenia codziennych szczegółów. Raporty i analizy budowane w narzędziach CX zbierają, porządkują i odkrywają zależności gotowe do wykorzystania w codziennych działaniach działów sprzedaży, obsługi klienta, marketingu, serwisu.

Firma: ThermoFisher Scientific/Life Technologies to instytut badawczy, prowadzący prace laboratoryjne w dziedzinie medycyny, biologii, chemii i jeszcze kilku innych zbliżonych tematycznie dziedzin. Firma realizuje zlecenia analizy różnych substancji, jak również większych projektów badawczych. Oferuje również kilka własnych produktów m.in. sprzętu laboratoryjnego i odczynników. Przychód roczny: 17 mld dolarów.

 

speed projekt 03
Czas: 2 miesiące.

Co: ERP Cloud (moduł Financials).

Big idea: Uporządkowanie finansów, płatności i budżetów to podstawowy projekt informatyczno-organizacyjny do realizacji w firmie, która zmienia się z małej w średnią. Liczba transakcji, umów, terminów płatności, rabatów i przelewów rośnie na tyle, że skuteczne pilnowanie tej masy dat i liczb przekracza możliwości nawet najbardziej wykwalifikowanej księgowej. Księgowa cały czas będzie potrzebna, by nadzorować software, wprowadzać ręczne poprawki zgodnie z ustaleniami i przygotowywać raporty okresowe, ale nie będzie musiała jednocześnie przetwarzać dokumentów, wysyłać ponagleń i pieczątkować zapłaconych faktur. Tym zajmie się system.

Firma: CETERiS Consultores to firma wdrożeniowa działająca na terenie Meksyku i USA. Złoty partner Oracle.

 

speed projekt 04
Czas: 2 miesiące.

Co: Analytics Cloud (Business Intelligence), Data Management Cloud PaaS (Database), CX Cloud (Sales, Service).

Big idea: Nawet rozpatrywane oddzielnie wdrożenia Analityki, platformy Baz Danych i Customer Experience to olbrzymie projekty, a co dopiero mówić o projekcie, który zawiera wszystkie te usługi jednocześnie. Kluczem jest wewnętrzna skala organizacji firmy: utarło się, że powyższe usługi są świetne jedynie dla dużych firm. Dlaczego? Ponieważ tylko duże firmy stać na długie i kosztowne wdrożenie, ogarnięcie tysięcy dokumentów, projektów, zbiorów danych, pracowników i klientów.

Chmura obniża finansowy i technologiczny próg wejścia w analitykę biznesową. Obecnie nawet firma z 15 pracownikami (tak, tak, piętnastoma!), ale za to obsługująca kilka milionów klientów, może szybko (bo zaledwie w 2 miesiące) wdrożyć i korzystać z dobrodziejstw Analityki, Baz Danych i Customer Experience.

Firma: tivu to operator platformy bezpłatnej telewizji satelitarnej na terenie Włoch (m.in. Rai Uno, Rai Due, Rai Tre, Canale 5, Italia 1, Rete 4, La 7, kanały telewizji cyfrowej, kanały zagraniczne). Firma zatrudnia zaledwie 15 pracowników, roczne przychody poniżej 100 mln dolarów.

 

speed projekt 05
Czas: 10 tygodni.

Co: Enterprise Performance Management Cloud (moduł Planning and Budgeting).

Big idea: Na spotkaniu poświęconym pierwszemu kwartałowi (Q1) rozliczeniowemu w firmie menedżerowie mogą pracować w dziesiątkach lub setkach arkuszy kalkulacyjnych. Spotkanie poświęcone Q2 może natomiast rozpocząć się burzą oklasków dla ciebie – cloud innowatora – który pozbył się uciążliwych arkuszy na rzecz rozwiązania chmurowego, z eleganckimi pulpitami menedżerskimi, łatwego w korzystaniu i w płaceniu.

Firma: agencja marketingowa Racepoint Global, zatrudnia 200 pracowników, roczne przychody poniżej 100 mln dolarów.

 

speed projekt 06
Czas: 3 miesiące do testu na pojedynczym rynku, 6 miesięcy do startu w całej firmie.

Co: CX Cloud (moduł Service, usługa Field Service).

Big idea: Każdy, kto kiedykolwiek wykonywał jakieś usługi w terenie, wie, że najważniejsze w tej pracy jest właściwe nastawienie specjalisty wykonującego usługę. Nawet jeśli on/ona lubi swoją pracę, to brak wygodnych narzędzi, czasochłonna papierologia, zgrzyty z logistyką, obniżają przyjemność pracy. Dzięki usłudze Field Service można skutecznie odnaleźć i wyeliminować drobne acz irytujące uciążliwości, które zużywają energię pracowników. W efekcie polepszy się atmosfera pracy w terenie, co z kolei polepszy wskaźniki wykonywania zadań. Co istotne, to nie jest narzędzie do podkręcania tempa wykonywania pojedynczych zleceń, lecz do usprawnienia pracy w ciągu całego dnia.

Firma: Metronet, firma z branży telekomunikacyjnej dostarczająca usługi telefon/telewizja/internet, 300 pracowników, przychód roczny poniżej 100 mln dolarów.

 

speed projekt 07
Czas: 6 miesięcy zamiast 12 miesięcy.

Co: Human Capital Management Cloud.

Big idea: Wiele firm stoi obecnie przed dylematem: kupować upgrade’y/nowe wersje dotychczasowych rozwiązań on-premise czy powoli włączać we własną infrastrukturę usługi chmurowe. Gdy spytają cię o radę, zadaj dwa pytania. Pierwsze: ilu dobrych pracowników może odejść z firmy w ciągu 6 miesięcy, ponieważ dział HR nie da rady zaproponować im ścieżek kariery i rozwoju, które łączą ich talenty oraz potrzeby firmy? Kontrargument: 6 miesięcy to nie tak dużo, a poza tym nie ma ludzi niezastąpionych. Ok, oto pytanie drugie: ile pieniędzy niepotrzebnie wydasz przez te 6 miesięcy na rekrutację, onboarding i szkolenia nowych pracowników, którzy przyjdą na miejsce tych, którzy odejdą? Już nie mówiąc o 6 ekstra miesiącach spokojnej pracy zamiast użerania się z przenoszeniem baz i procesów na nowy system. Jakieś kontrargumenty? Nie? Tak myślałem.

Firma: Pella Corporation to firma produkująca i instalująca okna, drzwi, rolety, przesłony, dla domów mieszkalnych oraz budynków biznesowych (produkcyjnych, handlowych itp.). Została założona w roku 1925 przez Pete’a i Lucille Kuyperów – członkowie rodziny Kuyperów cały czas pozostają właścicielami. Obecnie firma zatrudnia ponad 6 tys. pracowników.

 

speed projekt 08
Czas: 6 miesięcy.

Co: HCM Cloud (moduł Talent Management), ERP Cloud (moduł Financials).

Big idea: Firma usługowa, zwłaszcza ta działająca na specjalistycznym rynku, prędzej czy później stanie przed problemem pracowników: pozyskania nowych i rozwoju obecnych. Połączenie rozwiązań Financials i Talent Management pozwala odkryć które projekty i którzy pracownicy przynoszą do firmy największą wartość, wyrażoną w opłaconych fakturach. Można dla nich przygotować specjalne programy rozwoju, a pozostałych pracowników można wdrożyć program podnoszenia kwalifikacji, który dąży do uzyskania podobnego profilu kompetencji co w przypadku pracowników z pierwszej grupy.

Firma: Solairus to firma zarządzająca i obsługująca samoloty dla firm i osób prywatnych. Zatrudnia 400 osób: pilotów i personelu pomocniczego. Zajmuje się ponad 90 samolotami.

 

speed projekt 09
Czas: 6 miesięcy.

Co: CX Cloud (moduł Service, w tym m.in. Unified Agent Desktop, Web Self Service, Email Support, Analytics, Feedback, Knowledge Management).

Big idea: W wielu branżach, szczególnie tych związanych z internetem i nowoczesnymi technologiami, klienci łatwo mogą zmienić dostawcę lub w ogóle porzucić używanie produktu lub usługi. Obsługa klienta to kluczowy sposób, by do takich sytuacji dochodziło jak najrzadziej. Klient zadowolony to klient wysłuchany i usatysfakcjonowany reakcją na skargi, działaniami naprawczymi usterek, nowymi funkcjami dla użytkowników. Każdy miesiąc dłużej wdrożenia systemu zdobywania informacji od klientów może być kolejnym miesiącem utraty klientów. Tym bardziej, że konkurencja może mieć mniej obiekcji przed przejściem w środowisko chmurowe.

Firma: Big Fish Games to producent kilku tysięcy gier na pecety, Maki, komórki i tablety, które zostały pobrane w liczbie ponad 2,5 miliarda sztuk przez klientów ze 150 krajów na całym świecie. Firma zatrudnia ponad 500 pracowników.

 

speed projekt 10
Czas: 18 miesięcy.

Co: ERP Cloud (moduł Financials), CX Cloud (moduł Sales), Enterprise Performance Management Cloud (moduł Planning and Budgeting), Content and Process Cloud PaaS (moduł Documents).

Big idea: Mimo że uruchamiane na zasobach w chmurze, wielkie projekty nadal będą wielkie. Wdrożenie systemu ERP i połączenie go z softem do zarządzania sprzedażą, budżetowaniem i środowiskiem pracy grupowej na dokumentach musi swoje potrwać. Oszczędność kilku miesięcy w tym przypadku nie jest korzyścią kluczową. Ważne jest co innego. Po 18 miesiącach wysiłku i wydatków okazuje się, że zmieniły się nieco potrzeby i zakres funkcjonalny projektu (menedżerowie ciągle popełniają błąd, myśląc, że rynek zrobi sobie przerwę na batona na czas wdrożenia), a dodatkowo na rynku pojawiła się nowa wersja któregoś oprogramowania. I w sumie trzeba ruszyć nowy projekt aktualizujący środowisko. Syzyfowa praca. Tymczasem w chmurze, soft aktualizuje się sam, a projekt dostosowujący procesy trwa przeciętnie 4-5 miesięcy.

Firma: AFG (Australian Finance Group) to jedna z większych australijskich instytucji finansowych, działających na rynku nieruchomości. Zatrudnia 200 pracowników, współpracuje z ponad 2400 brokerami, przetwarza miesięcznie 600 tys. zleceń płatności za zrealizowane transakcje, osiąga przychody roczne w przedziale 100-500 mln dolarów.

AKTUALNOŚCI
13/06/20232 min.
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
14/02/20232 min
Chmurowisko łączy się z Software Mind

Przed nami nowy rozdział! Chmurowisko dokonało połączenia z polskim Software Mind – firmą, która od 20 lat tworzy rozwiązania przyczyniające się do sukcesu organizacji z całego świata…

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
09/11/20225 min
Migracja systemu Dynamic Precision do Oracle Cloud

Grupa Dynamic Precision podjęła decyzję o unowocześnieniu swojej infrastruktury. Razem z Oracle Polska prowadzimy migrację aplikacji firmy do chmury OCI.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
Grafika przedstawiająca chmuręGrafika przedstawiająca chmurę

Zapisz się do naszego newslettera i
bądź z chmurami na bieżąco!

Zostaw nam swój e–mail a co miesiąc dostaniesz spis najważniejszych nowości
z chmur Azure, AWS i GCP, z krótkimi opisami i linkami.