10 Powodów, Dla Których Powinieneś Mieć Certyfikat Amazon Web Services

Łukasz Dorosz
23/04/2018

Coraz więcej firm używa chmury publicznej, a jeszcze więcej poważnie myśli o jej wykorzystaniu. W wielu z tych firm kompetencje chmurowe z opcji “nice-to-have” przeistoczyły się w jedną z najbardziej pożądanych umiejętności wśród pracowników. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ chmura publiczna dość mocno zmienia to, w jaki sposób tworzymy, konfigurujemy i utrzymujemy nasze systemy i aplikacje. Nowa wiedza i umiejętnością są tu niezbędne.

Razem z tym w parze idzie certyfikacja. W tej chwili każdy z topowych dostawców chmury publicznej ma swoją ścieżkę certyfikacyjną. Amazon Web Services (AWS) ma w tej chwili aż dziewięć certyfikatów.

 


Źródło: https://aws.amazon.com/certification/

 

Taka ilość i granularność spowodowana jest tym, że chmura publiczna dostarcza serwisy i rozwiązania do bardzo różnych zastosowań, jak aplikacje webowe czy aplikacje mobilne. To również tematy związane z IoT, Machine Learning, Analityka, Big Data i wiele innych.

O tym, dlaczego warto się uczyć i zdobywać certyfikaty AWS, niech spróbuje przekonać Cię tych dziesięć punktów.

 

1. Coraz więcej firm używa chmury.

Dużo firm używa rozwiązań chmury publicznej. Coraz więcej zaczyna rozważać wykorzystanie jej w swojej organizacji. Chmura AWS jest wciąż niekwestionowanym liderem, co sprawia, że wartość certyfikacji AWS również rośnie.

 

2. Certyfikacja AWS staje się bardzo pożądana.

Wraz ze wzrostem popularności rozwiązań chmurowych, rośnie zapotrzebowanie na ludzi znających się na tym. Patrząc na rynek pracy już dziś, wiele firm poszukuje specjalistów ze znajomością i certyfikatami AWS.

3. Ma największą wartość.

Patrząc na innych dostawców i ich ścieżki certyfikacyjne, AWS ma w tej chwili najbardziej dojrzały i poukładany system. Co sprawia, że certyfikaty AWS mają największą wartość. Patrząc na poziom Associate i materiały do nauki, jest do dobry początek, aby zacząć z chmurą AWS. Nauka i przygotowanie dają solidną dawkę wiedzy.

 

4. Ponieważ nie chcesz stracić swojej pracy.

Słyszy się czasem, że “chmura zabierze Ci pracę”. Jak się jednak okazuje, wcale nie zabiera, a w wielu firmach, w których implementuje się chmurę, zespoły wręcz się powiększają. Chmura nie zabiera pracy, a jedynie zmienia trochę to, czym się teraz ludzie zajmują. Dlatego chmura nie zabierze Ci pracy, o ile poświęcisz trochę czasu i energii, aby ją poznać i poszerzyć swoje kompetencje.

 

5. Nie tak trudno jest zdobyć nową wiedzę.

Gdy już zdecydujesz o tym, aby poznać lepiej chmurę AWS, to szybko się przekonasz, że dostęp do tej “tajemnej” wiedzy jest bardzo prosty. W sieci można znaleźć mnóstwo źródeł z ciekawymi materiałami. Platformy z e-learningowe, jak choćby A Cloud Guru, CloudAcademy, Youtube, blogi, twitter, rss. Jest tego naprawdę cała masa.

 

6. To nie kosztuje zbyt wiele.

Zapewniam Cię, że najkosztowniejszą inwestycją będzie Twój czas. Aby zacząć przygodę z AWS i certyfikacją, nie potrzeba odbyć drogich szkoleń jak to czasem bywa w przypadku innych certyfikatów. Szkolenia na wspomnianych przeze mnie platformach to wydatek rzędu kilkudziesięciu dolarów za kurs bądź miesięczną subskrypcję. Poza tym na kanale Youtube AWS znajdziesz ogromną ilość nagrań z konferencji AWS Summit czy re:Invent. Porządna dawka wiedzy zupełnie za FREE!

 

7. Bardzo łatwo jest zacząć.

Bardzo łatwo zacząć swoją przygodę z AWS. Każdy może założyć sobie konto i zacząć używać AWS. Logując się do konsoli zarządzania masz dostęp do wszystkich serwisów, jakie oferuje platforma. Dokładnie to samo, co Ty w swojej konsoli AWS, widzi firma, która wydaje tam setki tysięcy dolarów ;). Zatem chcąc przygotować się do certyfikacji AWS, nie trzeba kupować drogiego sprzętu i budować w piwnicy własnego Data Center. Dodatkowo przez 12 miesięcy od założenie konta wiele usług ma tzw. Free Tier, czyli pewien zakres funkcjonalności który jest za darmo.

 

8. Dołączasz do community ekspertów chmury AWS.

A gdy już zaczniesz swoją przygodę z AWS, być może już nawet zdobędziesz pierwszy certyfikat, szybko odkryjesz, że jest więcej takich osób jak Ty. Na całym świecie i również w Polsce są grupy pasjonatów rozwiązań chmury publicznej. AWS User Group, Public Cloud User Group i inne, organizują cykliczne ciekawe spotkania, gdzie można poszerzyć swoją wiedzę, poznać ciekawych ludzi i podzielić swoimi doświadczeniami.

 

9. Chcesz zarabiać więcej.

Dużo można poczytać a raportach nt. kto ile i w jakie branży zarabia. Oczywiście wiadomo, kwestie zarobków to wiele różnych czynników. Ale to prawda, że w tej chwili wiedza chmurowa jest mocno pożądana. Technologia jest wciąż dość młoda i na rynku nie ma aż tak wielu doświadczonych ludzi. Dlatego to podnosi wartość osób które tę wiedzą już posiadają.

 

10. Dobry początek do czegoś więcej.

A gdy już zdobędziesz swój pierwszy certyfikat, zaczniesz pracować więcej z platformą, być może zmienisz nawet pracę… Wtedy poczujesz, że to dopiero początek. Technologie chmurowe rozwijają się teraz w zawrotnym tempie. Sam AWS ogłosił w zeszłym roku ponad 1400 informacji o nowych funkcjonalnościach, serwisach i dodatkach.  Będzie coraz więcej projektów, ciekawych wyzwań, potem pomyślisz o poziomie Professional…

Continuous Learning, Continuous Improvement, Cheers! 😎

 

 

 

AKTUALNOŚCI
02/02/2021
Maciej Został Chmuromaniakiem

Kim jest? Maciej to programistyczny freak z nieszablonowym podejściem do wytwarzania oprogramowania. Skupiony na potrzebach klienta, ich kompleksowym rozwiązaniu oraz szybkim wdrożeniu w życie. Stale odkrywa innowacyjne rozwiązania, które pomagają mu wznieść produkty klientów na kolejny poziom. Usługi chmurowe wykorzystuje komercyjnie od 2017 roku. Od razu zauważył, że jest to idealne narzędzie, które będzie wspierało go w błyskawicznym dostarczaniu wartości.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
06/01/2021
Karolina Została Chmuromaniaczką

Kim jest? Architekt Chmurowy w AWS rozwijająca jedno z najciekawszych communities w Polsce – swiatchmury.pl. Do tego przedsiębiorca, doradca podatkowy i konsultant biznesowy z szerszym spojrzeniem na technologie i potrzeby klienta. Człowiek renesansu – tak można określić Karolinę, która dołączyła do naszego zespołu wnosząc sporo umiejętności i ogrom wiedzy. Uśmiechnięta i ambitna posiadaczka kilku certyfikatów

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
21/10/2020
Domi Została Chmuromaniaczką

Kim jest? Domi to dziewczyna-rakieta z obszernym doświadczeniem zawodowym. Umiejętności w obszarze marketingu i komunikacji zdobywała pracując dla takich marek jak Microsoft czy Tymbark. W jej portfolio znajdziecie również projekty prowadzone dla startupów technologicznych czy agencji kreatywnych. Na swoim koncie ma zarówno kampanie, strategie czy wydarzenia w ramach marketingu B2C jak i B2B. Otwarta, uśmiechnięta

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
Chmurowisko dołączyło do Oracle Partner Network

Na początku 2021 roku Chmurowisko dołączyło do grona partnerów Oracle w sieci Oracle Partner Network.

Zobacz wpis

Zapisz się do naszego newslettera i
bądź z chmurami na bieżąco!

Zostaw nam swój e–mail a co miesiąc dostaniesz spis najważniejszych nowości
z chmur Azure, AWS i GCP, z krótkimi opisami i linkami.
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.