Ikona strzałka
Powrót do bloga

#02 Podcast: Business Intelligence w praktyce

Krzysztof Kopieczek
Krzysztof Kopieczek
16/09/20222 min

Przed Wami kolejny odcinek podcastu z serii „Praca w Chmurach… i nie tylko”, którą przygotowałem z myślą o developerach, architektach i pasjonatach tematyki chmurowej.

Drugi odcinek: O Business Intelligence w Power BI

Do drugiego odcinka zaprosiłem Krzysztofa Warzechę, moje serdecznego kolegę z Zespołu Chmurowisko, BI Developera, którego cenię za bogatą wiedzę w tym obszarze i imponujące sukcesy w pracy dla naprawdę wymagających Klientów.

Tym razem inspiracją do odcinka, był pewien raport przygotowany przez NoFluffJobs pt. “Rynek Pracy IT w 2021”. Wynikało z niego, że w branży IT w 2021 roku najlepiej zarabiali specjaliści z obszarów Security (naturalnie…), DevOps (to też bym zgadł), Big Data (można się domyślić) oraz… Business Intelligence! I właśnie tym ostatnim z obszarów byłem mocno zaskoczony. Czyżby oznaczało to już TEN moment, gdy powinniśmy porzucić pisanie kodu i zająć się analizą danych?

Słuchaj na Spotify! -> Link do #02 odcinka

Czego się dowiedziałem z naszej rozmowy?

Najważniejszą kwestią z naszej rozmowy jaka zapadła mi w pamięć jest stwierdzenie, że Business Intelligence to proces zamiany danych w informacje, czyli w wiedzę biznesową. Od Krzysztofa dowiedziałem się również, że Power Platform to zestaw narzędzi do automatyzacji procesów i przepływów danych; wykorzystywany raczej wewnątrz organizacji. Za to Power BI to zaawansowane narzędzie do wizualizacji danych, które z powodzeniem można stosować nie tylko w dużych organizacjach. Co ważne, sam Power BI posiada różne modele licencjonowania i są nimi:

  • PBI Desktop – darmowy, ale posiada ograniczone możliwości wymiany (dane znajdują się w plikach pbx)
  • PBI Services / PBI Embeded – dane znajdują się na serwerach MS i tutaj mamy już różne opcje pricingu
  • PBI Server – dane mogą być hostowane na dowolnym serwerze, rozwiązanie kosztowne, przeznaczone raczej dla dużych korporacji

Przy pomocy wspominanych w podcaście narzędzi z łatwością można automatyzować codzienne zadania. Co ważne, jeśli w  swojej pracy masz do czynienia z powtarzalnymi czynnościami lub jeśli zajmujesz się wizualizacją danych z różnych źródeł -te rozwiązania są zdecydowanie dla Ciebie.

Na przykładzie historii Krzyśka widać również, że istnieje jeszcze wiele potencjalnych nisz do rozwoju zawodowego w IT i to nie tylko dla osób z umiejętnościami technicznymi.

Gdzie posłuchasz #2 odcinka?

ps. Obiecane materiały!

  • Raport z wspomnianych badań NoFluffJobs znajdziesz TUTAJ
  • Polecany odcinek nt. pracy Data Engineer: LINK 
  • Power Platform: LINK
  • Power BI: LINK
  • Rekomendacja kanału na YT od Krzyśka: TUTAJ

Miłego słuchania!

AKTUALNOŚCI
13/06/20232 min.
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
14/02/20232 min
Chmurowisko łączy się z Software Mind

Przed nami nowy rozdział! Chmurowisko dokonało połączenia z polskim Software Mind – firmą, która od 20 lat tworzy rozwiązania przyczyniające się do sukcesu organizacji z całego świata…

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
09/11/20225 min
Migracja systemu Dynamic Precision do Oracle Cloud

Grupa Dynamic Precision podjęła decyzję o unowocześnieniu swojej infrastruktury. Razem z Oracle Polska prowadzimy migrację aplikacji firmy do chmury OCI.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
Grafika przedstawiająca chmuręGrafika przedstawiająca chmurę

Zapisz się do naszego newslettera i
bądź z chmurami na bieżąco!

Zostaw nam swój e–mail a co miesiąc dostaniesz spis najważniejszych nowości
z chmur Azure, AWS i GCP, z krótkimi opisami i linkami.