Ikona strzałka
Powrót do bloga

#01 Podcast: Praca w Chmurach…i nie tylko!

Krzysztof Kopieczek
Krzysztof Kopieczek
11/08/20222 min

Przed Wami mój nowy podcast „Praca w Chmurach… i nie tylko”, który przygotowałem z myślą o developerach, architektach i pasjonatach tematyki chmurowej.

Czego możesz się spodziewać po całej serii?

Na pewno wielu merytorycznych rozmów, ciekawych Gości i przede wszystkim… sporej dawki wiedzy na temat technologii chmurowej…i nie tylko. Będę poruszał zarówno aspekty technologiczne, organizacyjne, jak i kulturowe, czyli wszystkie obszary, w których chmura ma już swoje znaczenie.

Pierwszy odcinek: O roli DevOps-a

Do pierwszego odcinka zaprosiłem Tomasza Cholewę, znanego w środowisku IT jako @cloudowski, twórcę podcastu @Rozchmurzony. Autora dwóch ebooków oraz (co najważniejsze) specjalistę i pasjonata obszaru DevOps.

Inspiracją do tego spotkania, była moja mini ankieta, jaką przeprowadziłem swego czasu wśród specjalistów IT z różnych dziedzin na temat faktycznej roli DevOpsów. Okazało się bowiem, że rozumienie tej roli różni się znacząco wśród specjalistów. Zacząłem więc szukać odpowiedzi u naszego ulubionego wujka G, na różnych forach i grupach tematycznych, ale tam również zdania były mocno podzielone. Co więcej nawet same opisy ofert pracy wśród kilku organizacji mocno się różniły.

Słuchaj na Spotify! -> Link do #01 odcinka

DevOps w teorii

Według wikipedii DevOps (od ang. development and operations) to “metodyka zespolenia rozwoju (ang. development) i eksploatacji (ang. operations) oraz zapewnienia jakości (ang. quality assurance), która została zaprezentowana na pierwszej z serii konferencji DevOps Days w 2009 roku w Belgii.”

Dalej wikipedia opisuje, że metodyka DevOps kładzie nacisk na ścisłą współpracę i komunikację profesjonalistów z dwóch obszarów: utrzymania IT (administratorów) oraz specjalistów od rozwoju oprogramowania (programistów). Natomiast jako zaletę takiego podejścia wymienia krótszy czas wdrożenia funkcji w oprogramowaniu.

Postanowiłem więc zagłębić się nieco bardziej i rozwikłać zagadkę tej roli wraz z moim Gościem. Podczas spotkania porozmawialiśmy o roli DevOps-a w organizacji, o tym jakie zadania, umiejętności i legendy krążą i dotyczą samych DevOpsów.

Gdzie posłuchasz #1 odcinka?

ps. Obiecane materiały od Tomka!

  •  Link do darmowego ebooka Tomka
  • Kanał cloudowski na YouTube: LINK
  • Raport nt. DevOps przygotowany przez DORA: LINK
  • Wspomniany wpis na blogu: LINK
  • Kurs K8s dla początkujących: TUTAJ
  • Pierwsza z pozycji książkowych “Drive – kompletnie nowe spojrzenie na motywacje” e-księgarnia
  • Wspomniany link do AsciiDoc

Miłego słuchania!

AKTUALNOŚCI
13/06/20232 min.
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
14/02/20232 min
Chmurowisko łączy się z Software Mind

Przed nami nowy rozdział! Chmurowisko dokonało połączenia z polskim Software Mind – firmą, która od 20 lat tworzy rozwiązania przyczyniające się do sukcesu organizacji z całego świata…

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
09/11/20225 min
Migracja systemu Dynamic Precision do Oracle Cloud

Grupa Dynamic Precision podjęła decyzję o unowocześnieniu swojej infrastruktury. Razem z Oracle Polska prowadzimy migrację aplikacji firmy do chmury OCI.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
Grafika przedstawiająca chmuręGrafika przedstawiająca chmurę

Zapisz się do naszego newslettera i
bądź z chmurami na bieżąco!

Zostaw nam swój e–mail a co miesiąc dostaniesz spis najważniejszych nowości
z chmur Azure, AWS i GCP, z krótkimi opisami i linkami.