Ikona strzałka
Powrót do bloga

Przegapiłeś re:Invent 2018? Zobacz Nasze Podsumowanie!

Łukasz Dorosz
Łukasz Dorosz
18/12/2018

Pod koniec listopada odbyła się coroczna konferencja AWS re:Invent, która jest największym globalnym wydarzeniem związanym z chmurą Amazon. Jak co roku do Las Vegas zjechały się na nią tysiące klientów, partnerów i fanów platformy Amazon Web Services.

Choć słynne powiedzenie głosi, że „Co zdarzyło się w Vegas, zostaje w Vegas”, w przypadku re:Invent nie ma ono zastosowania. Wszystko to, co działo się przez tydzień na konferencji, będzie miało dalszy wpływ na wiele firm, które adaptują rozwiązania chmury publicznej.

re:Invent 2018. A co dokładnie zdarzyło się w Vegas? 

Od konferencji minął prawie miesiąc, a rzesza inżynierów, architektów i developerów nadal przeczesuje kanał AWS na YouTube w poszukiwaniu nagrań z prezentowanych sesji. AWS udostępnia bowiem wszystkie wykłady na swoim kanale całkowicie za darmo. Możemy więc obejrzeć nie tylko główne wystąpienia Andy’ego Jassy’ego (CEO AWS) czy Wernera Vogelsa (CTO Amazon). Dostępne są również wszystkie sesje techniczne, które pozwalają dokładnie zapoznać się z działaniem różnych serwisów, co bywa bardzo przydatne w codziennej pracy, ale i sprawdza się świetnie jako materiał do przygotowań do egzaminów certyfikacyjnych.

Ja też nadrabiam pomału zaległości i przyglądam się bliżej temu, co wydarzyło się podczas konferencji. Moja lista sesji do obejrzenia robi się coraz dłuższa. Poniżej postanowiłem podzielić się kilkoma spostrzeżeniami. Ciekaw jestem, czy się ze mną zgodzicie.

1. AWS wciąż niekwestionowanym liderem chmury

W trakcie swojej prezentacji Andy Jassy opowiedział krótko o podsumowaniu wyników finansowych firmy na koniec Q3 2018. AWS odnotował przychód w wysokości 27 miliardów dolarów (46% wzrost rok do roku).

Niby nic nowego, już od kilku lat AWS notuje dość stały współczynnik wzrostu w okolicach czterdziestu kilku procent. Nie jest też niczym zaskakującym fakt, że firma nadal dominuje na rynku usług Infrastructure as a Service [magiczny kwadrant Gartnera].

Jednak udział w rynku na poziomie 52% to nadal więcej niż suma wkładu wszystkich pozostałych graczy. Jak wyjaśnia Jassy, niektórzy dostawcy nie wykazują wystarczającego przychodu, aby ich w ogóle uwzględniono w zestawieniu, chociaż pojawiają się tu i ówdzie, kiedy za wszelką cenę próbują ściągnąć na siebie uwagę. 

CEO AWS zwraca jednak uwagę na to, że w istocie nie liczą się jedynie udziały w rynku, a jak to określił, Absolute growth, czyli realny wskaźnik wzrostu. Za przykład stawia wyniki innego dostawcy (prawdopodobnie nawiązując do Microsoftu), który szacuje swój wzrost na poziomie 76% rok do roku.

Czy 76% to więcej niż 46%?

Patrząc na realną skalę biznesu – nie do końca. 76% przy skali firmy konkurenta przekłada się na około 1 miliard dolarów wzrostu rok do roku. Biorąc pod uwagę skalę AWS i 46% wzrost względem ubiegłego roku, otrzymujemy wynik na poziomie 2,1 miliarda USD, czyli ponad dwa razy większy.

Często słychać komentarze, że AWS nie walczy o rynek tak mocno jak inni. Może tak, a może nie, ale nadal, jak widać, zyskują na tym dużo więcej, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

Zostawmy już jednak te liczby i popatrzmy na inne nowości ogłoszone na konferencji.

2. Coraz łatwiejsze zarządzanie wieloma kontami

Wiele organizacji posiada więcej niż jedno konto AWS, to fakt. Istnieją niezliczone sposoby na dystrybucję zasobów pomiędzy subkrypcjami AWS i nawet przy niedużych projektach, które zdarza nam się realizować, już na starcie tworzymy dwie lub trzy subskrypcje.

Nie da się też ukryć, że zarządzanie wieloma kontami nie jest łatwe, zwłaszcza, że w AWS każde konto to oddzielna konsola i konfiguracja. Jednym słowem, bardzo duża izolacja.

Jednak od pewnego czasu AWS stara się ułatwić klientom życie w środowikach multi-account. Już jakiś czas temu powstało AWS Organizations, rozwiązanie, które pomaga zarządzać procesem powoływania i dzielenia subkrypcji AWS. Na początku było ono dość ubogie, ale z czasem zaczęło się mocno rozwijać i integrować z innymi usługami AWS.

Zarządzanie kontami z AWS Organizations

Na przykład usługa AWS Single Sign-on pozwala na logowanie do wszystkich subskrypcji z własnym katalogiem użytkowników. Jest to mega ułatwienie, ponieważ nie musimy już dłużej bawić się z oddzielnymi loginami czy dostępem cross-account, gdzie trzeba pamiętać nazwy wszystkich kont i ról. Sami w Chmurowisku, mając około sześciu aktywnych subkrypcji, przenieśliśmy się od razu na AWS SSO, gdy tyko pojawiła się ta opcja.

Poza tym inne usługi, np. AWS Config, CloudTrail czy Firewall Manager, zyskały możliwość działania z jednego punktu na wielu subkrypcjach.

Na re:Invent zaprezentowano także nowe rozwiązania, np. AWS Control Tower (wersja preview), usługę, która ma ułatwiać zarządzanie środowiskami multi-account, czy AWS Security Hub (również preview), której zadaniem będzie czuwanie nad bezpieczeństwem i monitoring zdarzeń dla wielu kont AWS. Aby łatwo współdzielić zasoby między kontami, AWS wprowadził też serwis AWS Resource Access Manager.

3. Budowanie aplikacji w wielu regionach

To kolejny kierunek, który AWS obrał jakiś czas temu, ale nadal mocno w niego inwestuje. Powodów do budowania aplikacji, które są rozdystrybuowane między kilkoma regionami jest sporo. Jednym z nich jest np. Disaster Recovery („A co gdy region padnie?”).

Takie rzeczy się zdarzają, wszyscy pamiętają awarię usługi Amazon S3 sprzed około 2 lat. Nagle połowa Internetu na świecie przestała działać, bo okazało się, że akurat w regionie, gdzie był problem z S3, 80% serwisów przechowywało i obsługiwało treści statyczne.

Chmury też padają, trzeba być na to gotowym.

Innym scenariuszem podejścia mutli-regionalnego może być po prostu ekspansja. Biznes się rozwija i odpalane są usługi w kolejnych częściach świata. To oczywiście generuje sporo wyzwań, jak replikacja danych, zapewnienie komunikacji, opóźnienia na dużych odległościach, itp.

Dlatego też dostawcy chmury szukają rozwiązań, które pomogą klientom radzić sobie z takimi sytuacjami. AWS też nie próżnuje, jakiś czas temu w Amazon Aurora pojawiła się opcja rozpinania bazy danych na wielu regionach. Sytuacja wygląda podobnie dla DynamoDB w przypadku Global Tables.

Nowości z re:Invent

W tym roku na re:Invent pokazano także nowe opcje, jak np. AWS Global Accelerator, usługę sieciową, która nie dość, że usprawnia komunikację z naszymi aplikacjami (duża część ruchu biegnie przez sieć wewnętrzną AWS), to w dodatku potrafi dystrybuować ruch do wielu punktów dostępowych rozlokowanych w różnych regionach.

Z kolei AWS Transit Gateway działa jako centralny hub, ułatwiając kwestie zapewnienia komunikacji między wieloma virtual private cloud (również na wielu kontach), łącznie z połączeniami do sieci on-premisowych.

4. Inteligentni żyją dłużej

Trudno się oprzeć wrażeniu, że technologia staje się coraz bardziej inteligentna. Chmura daje łatwy dostęp do dużej mocy obliczeniowej, ale i dostawcy usług oferują coraz więcej serwisów, które pozwalają budować inteligentne systemy i aplikacje. W tym roku może nie pojawiło się aż tyle nowych usług, co na re:Invent 2017, ale spora część z nich mocno się rozwinęła.

Wspomnijmy choćby o AWS SageMaker, serwisie, który pozwala trenować modele uczenia maszynowego. Usługę wprowadzono rok temu, ale przez ostatnie 12 miesięcy intensywnie ją rozbudowano. SageMaker Ground Truth, SageMaker Neo, czy Amazon SageMaker RL to dodatki, które pozwolą nam trenować jeszcze lepsze modele i jeszce inteligentniejsze systemy.

Z kolei Amazon Comprehend Medical potrafi teraz z bloku tekstu wyciągać informacje medyczne. Czy to oznacza, że lekarze nie będą potrzebni? Raczej nie, przynajmniej na razie. Ale z pewnością jest to początek tworzenia rozwiązań, które będą w stanie wspierać personel medyczny, a z czasem być może częściowo go wyręczyć w niektórych procesach diagnozowania i leczenia chorób.

Spośród nowych usług moją uwagę zwróciły Amazon Forecast (preview) do prognozowania różnych zjawisk oraz AWS DeepRacer, czyli mały pojazd, który łącząc zabawę i praktykę, pozwala testować modele machine learningowe.

W głośnej książce „Homo Deus. Krótka historia jutra”, autor analizuje, jakie zawody prawdopodobnie przestaną istnieć w niedalekiej przyszłości oraz rozważa, czy dataizm stanie się swego rodzaju nową religią. Czy tak będzie, czy nie, czas pokaże, ale takie wynalazki, jak te powyżej, nas do tego zbliżają.

5. AWS pod strzechą

Długo mówiło się o tym, że AWS zupełnie ignoruje rozwiązania hybrydowe. Jednak z roku na rok zaczęło się to zmieniać. Na początku pojawił się VMware Cloud on AWS, gdzie rozwiązania tego pierwszego można hostować na fizycznej infrastrukturze AWS. W skrócie oznacza to, że możemy rozciągnąć własne centrum danych oparte o VMware i dorzucić sobie kilka ESX-ów, ale stojących w centrum danych AWS na ich fizycznych serwerach.

Teraz doszła do tego również możliwość (jeszcze jako preview) uruchamiania AWS RDS (Relation Database Service) na infrastrukturze VMware.

Nie mogę nie wspomnieć również o natywnej usłudze AWS Outposts, która wzbudziła olbrzymie zainteresowanie. Na razie co prawda została ona ogłoszona jako „Coming Soon”, ale zapowiada się obiecująco.

Jest to rozwiązanie, w którym możemy wyposażyć nasze centrum danych w dodatkowe szafy rackowe z mocą obliczeniową i storage’em opartymi na modułach AWS-owych. Do wyboru są dwie opcje. W pierwszej będziemy mogli zbudować rozwiązanie VMware on AWS ale we własnym centrum danych, drugi wariant pozwala nam zbudować „natywny” AWS we własnym DC.

Podsumowanie

Kolejny rok, kolejny re:Invent za nami. Nie da się ukryć, że ostatnie 12 miesięcy przyniosło sporo zmian. Tempo rozwoju rozwiązań chmury publicznej (tyczy się to nie tylko AWS), jest naprawdę ogromne. Jeśli popatrzymy na wykres liczby nowych funkcjonalności, jakie zostają wprowadzone z roku na rok, jest ich coraz więcej:

Dla firm oznacza to coraz więcej możliwości, od nas z kolei wymaga bycia na bieżąco z możliwościami, jakie oferuje platforma. Ostatecznie to my, architekci, inżynierowie i developerzy budujemy rozwiązania oparte na usługach od dostawców chmury publicznej. Każdy problem można rozwiązać na wiele sposobów, a żaden z nich nie jest jedynym najlepszym. Cheers!

AKTUALNOŚCI
13/06/20232 min.
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
14/02/20232 min
Chmurowisko łączy się z Software Mind

Przed nami nowy rozdział! Chmurowisko dokonało połączenia z polskim Software Mind – firmą, która od 20 lat tworzy rozwiązania przyczyniające się do sukcesu organizacji z całego świata…

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
09/11/20225 min
Migracja systemu Dynamic Precision do Oracle Cloud

Grupa Dynamic Precision podjęła decyzję o unowocześnieniu swojej infrastruktury. Razem z Oracle Polska prowadzimy migrację aplikacji firmy do chmury OCI.

Zobacz wpis
AKTUALNOŚCI
AI w średniej firmie: Tworzenie przyszłości przy użyciu LLM.

Już 21 czerwca dowiesz się, jak możesz wykorzystać AI w Twojej firmie. Damian Mazurek i Piotr Kalinowski wprowadzą Cię w świat sztucznej inteligencji i LLM.

Zobacz wpis
Grafika przedstawiająca chmuręGrafika przedstawiająca chmurę

Zapisz się do naszego newslettera i
bądź z chmurami na bieżąco!

Zostaw nam swój e–mail a co miesiąc dostaniesz spis najważniejszych nowości
z chmur Azure, AWS i GCP, z krótkimi opisami i linkami.