Strona Główna / Blog

Microsoft Azure – Gdzie Szukać Wiedzy

Łukasz Kałużny

Łukasz Kałużny

Cloud Architect w Lingaro, MVP: Microsoft Azure, ekspert i pasjonat chmury publicznej. Po godzinach od pracy i społeczności uzależniony od triathlonu.

Wiedza Microsoft Azure

Drugi artykuł z serii „Gdzie Szukać Wiedzy” przygotowany przez jednego z najlepszych ekspertów technologii Microsoft (w szczególności Microsoft Azure) w Polsce – Łukasza Kałużnego. Tu znajdziesz pierwszą część o Amazon Web Services.

Oto Łukasz:

Wiedza o Azure – Reality Check

W swoje codziennej pracy i udzielaniu w szeroko pojętej społeczności często spotykam się z pytaniami jak nauczyć się Azure. W celu ułatwiania sobie i wam życie stworzyłem tą listę, aby tylko dosyłać do niej linkiem.

Zanim zagłębisz się do chłonięcia wiedzy chciałbym jeszcze parę słów.

W mojej opinii oficjalne treningi jakie są dostępne w autoryzowanych ośrodkach szkoleniowych jak i certyfikacje z Microsoft Azure są do niczego.

Cała platforma Microsoft Azure rozwija się w niesamowitym tempie. Ilość nowości w pierwszym i drugim kwartale 2015 jest nie do wyliczenia z pamięci, zaczynają się tworzyć specjalizacje w obrębie platformy. To nie jest produkt, który jak kiedyś wygrzewał się na rynku przez 3-5 lat, a w firmie używać się go zaczynało po pierwszym Service Pack’u. To już nie te czasy ☺

Przy takim rozwoju oficjalne szkolenia, certyfikacje i co najważniejsze papierowi trenerzy nie są w stanie w praktyczny sposób ogarnąć rzeczywistości. Inwestycja w takie szkolenia w większości przypadków to strata Twojego czasu i budżetu Twojej firmy. Nauka chmury wymaga Twojej samodzielności i trzeba się pogodzić z tym, co ważne wygląd to podobnie u wszystkich duży vendorów. Teraz co do języka w, którym są dostępne materiały. Tak w 99% przypadków jest to język angielski. Trzeba się z tym pogodzić albo zmienić branże bo w IT z takim podejściem nie ma co szukać.

Gdzie Szukać Wiedzy o Microsoft Azure

Kolejność na liście nie jest poukładana tak ładnie jak u Mirka. Zauważyłem, że zwykle odsyłam ludzi do tych materiałów w podobnej kolejności, więc zostawię tą podświadomą kolejność bo moim zdaniem się sprawdza. Dodatkowym warunkiem wpisów na tej liście była ich bezpłatność.

Co do samego testowania to darmowy trial Microsoft Azure jest dostępny pod tym adresem.

Oficjalny blog Azure – pierwszym źródłem informacji jest oficjalny blog. Trafiają tu informacje o wszystkich nowych usługa, ciekawe artykuły, przewodniki, informacji o nowych rzeczach w dokumentacji. Tag Announcements w dniu pisania artykułu liczy 760 pozycji.

Microsoft Virtual Academy – pierwsze miejsce żeby zrozumieć jak działa Microsoft Azure od podstaw. Kursy z materiały video plus linki do blogów, artykułów, dokumentacji czy prezentacji. Kursy podzielone są w miarę logiczne moduły i dobrze oznaczone poziomem trudności oraz z targetowane . Często aktualizowane, coraz wyższa jakość. Czasem może zapalać się marketingowy bullshit meter.

Oficjalna dokumentacja, Dokumentacja na MSDN – Panuje trochę nieład ze względów historycznych, ale Microsoft stara się to wyprostować. Pierwsze miejsce warte poświęcenia uwagi po MVA, kiedy zaczniesz się interesować na poważnie bebechami i wykorzystaniem.

Nagrania z oficjalnych konferencji Microsoft – slajdy, nagrania z najważniejszych konferencji Microsoft. Niesamowite ilości wiedzy, bardzo dobrzy prelegenci z doświadczaniem i wiedzą. Nic tylko oglądać.

Oficjalny GitHub z API, SDK I projektami open source od Microsoft (drugi link) – przykłady, kawałki kodu, dokumentacja, szablony ARM, etc. piękny deweloperski nieład. Warto zaglądać do materiałów z PowerShell i Azure Resource Manager.< Tydzień z Azure – genialna inicjatywa polskiego oddziału Microsoft. Raz w tygodniu Tomasz Wiśniewski sam lub z gośćmi opowiada o nowościach, które pojawiły się w Azure w szybkiej skróconej formie, czasem jakieś demo. Idealne do poniedziałkowej lub wtorkowej kawy, aby być na bieżąco.

Tuesdays With Corey – odpowiedzi na pytania dotyczące Azure z tagu na Twiterze. Corey to Director of Program Manager w zespole Azure i uwikłany w jego rozwój od 6 lat.

Azure Friday – krótko szybko i na temat, do tego Scott Hanselman(rock star w deweloperskim światku Microsoft). Jak sami się reklamują – “No marketing, no BS, just two engineers and a laptop in short managable chunks.”

Microsoft Azure Cloud Cover Show – podobnie jak w Tydzień z Azure przegląda nowości plus dema. Tutaj już długość jest różna.

Openness at CEE – Ogólnie Microsoft + Open Source. Warto śledzić na bieżąco.

Michael Collier – Blog Azure MVP z ciekawimy wpisami na temat zarządzania Microsoft Azure.

Just Azure – “Pomoc w obsłudze i zrozumieniu Microsoft Azure” – blog prowadzony przez firmę Cerebrata, która tworzy oprogramowanie wspierające używanie Microsoft Azure. Ciekawe artykuły napisane przez różnych specjalistów, którzy zjedli zęby na Azure.

Cloud Solution Architect – blog pracowników Microsoft pisany z perspektywy pracy architekta i problemów z którymi się styka.

Mike McKeown – kolejny blog od Azure MVP. Najprościej opisać go zwrotem „Azure IT Ops”.

Aidan Finn – naczelny europejski hejeter pomysłów Microsoft i MVP. Kiedyś człowiek od lokalnej infrastruktury, ale coraz częściej sięgający po chmurowe rozwiązania. Idealne miejsce dla ludzi którzy wywodzą się z wirtualizacji i administracji lokalnymi systemami.

Darmowe eBooki od Microsoft – darmowe e-książki Microsoft napisane w bardzo przystępnej formie. Tylko ściągać i czytać.

Już wkrótce otwieramy nowe kursy

Zostań specjalistą chmury publicznej

Dołącz do listy mailingowej!

Dołącz do naszego newslettera

Staramy się wysyłać tylko wartościowe informacje, np. co miesiąc dostaniesz spis najważniejszych nowości z chmur Azure, AWS i GCP, z krótkimi opisami i linkami.